Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do
Zadzwoń, napisz do nas

szybki kontakt

Darmowa dostawa za 0 zł

przesyłki za 0 zł

Warto przeczytać

warto przeczytac

Materiały do pobrania

Materiały do pobrania

 

 

Oleje PAG i POE do klimatyzacji 

Bardzo ważną rolę w układzie klimatyzacji samochodowej spełnia olej sprężarkowy. Istotną rolą jest dobór odpowiedniego typu oleju, zgodnie ze specyfikacją producenta kompresora. Informacje o parametrach oleju oraz ilości znajdują się na naklejce lub tabliczce znamionowej sprężarki. Olej w układzie klimatyzacji pełni zarówno rolę smarowania jak i odbioru i odprowadzenia ciepła z gorących części układu między innymi kompresora.

Olej chłodniczy krąży w układzie klimatyzacji razem z czynnikiem chłodniczym w formie pary docierając do wszystkich elementów wewnątrz układu. Po wyłączeniu klimatyzacji olej zmienia się w stan ciekły spływając w dolne części układu, tak więc częściowo znajduje się w każdym jego elemencie. Wobec powyższego całkowity odzysk oleju z układu klimatyzacji nie jest możliwy bez demontażu poszczególnych elementów: sprężarki, skraplacza, parownika, osuszacza oraz przewodów. Jest natomiast możliwy częściowy odzysk oleju z układu, lecz klimatyzacja musi pracować do samego końca przed wykonaniem procesu odzysku. Odzysk oleju z układu wykonuje się stacją klimatyzacji lub stacją odzysku czynnika chłodniczego z separatorem oleju. Proces odzysku oleju odbywa się podczas odzysku czynnika chłodniczego i przez separator oleju zostaje oddzielony od czynnika chłodniczego a następnie odprowadzony do zbiorniczka ze zużytym olejem. Olej w układzie klimatyzacji nie powinien nosić żadnych oznak zużycia, czy zabrudzenia. Zanieczyszczenia oleju klimatyzacji świadczą o uszkodzeniu lub zatarciu sprężarki klimatyzacji. Gdy układ klimatyzacji pracuje prawidłowo zużyty olej powinien być tak samo transparentny jak nowy.

Obecnie najczęściej stosowanymi olejami w układach klimatyzacji na czynnik R-134a są oleje typu PAG, czyli glikole polialkilenowe oraz oleje estrowe oznaczone jako POE. Oleje typu PAG posiadają bardzo dobre właściwości oraz mieszalność z czynnikami chłodniczymi. Wadą ich jest higroskopijność, czyli pochłanianie wilgoci z otoczenia. Oleje PAG mają bardzo szerokie zastosowanie w układach klimatyzacji między innymi w samochodach osobowych, ciężarowych, maszynach budowlanych, rolniczych oraz samochodowych agregatach chłodniczych. Oleje PAG są stosowane zarówno do bazowego napełnienia układu jak i dopełnienia przy obsłudze okresowej, natomiast oleje estrowe są tańsze i zaleca się stosowanie ich do uzupełnienia w trakcie obsługi.

Olej Estrowy bez barwnika 1 l. Olej Estrowy bez barwnika 1 l.
Producent: Supercool
Cena:

90,00 zł

Cena netto: 73,17 zł

szt.
zobacz więcej
Olej PAG 100 UV 1 l. Olej PAG 100 UV 1 l.
Producent: Supercool
Cena:

100,00 zł

Cena netto: 81,30 zł

szt.
zobacz więcej
Olej PAG 100 bez barwnika 1 l. Olej PAG 100 bez barwnika 1 l.
Producent: Supercool
Cena:

88,00 zł

Cena netto: 71,54 zł

szt.
zobacz więcej
Olej PAG 100 bez barwnika Supercool do autoklimatyzacji 12 szt. Olej PAG 100 bez barwnika Supercool do autoklimatyzacji 12 szt.
Producent: Supercool
Cena:

912,02 zł

Cena netto: 741,48 zł

szt.
zobacz więcej
Olej estrowy 100 z barwnikiem UV Heavy Duty 1 l. Olej estrowy 100 z barwnikiem UV Heavy Duty 1 l.
Producent: Supercool
Cena:

100,00 zł

Cena netto: 81,30 zł

szt.
zobacz więcej
PAG 100 z barwnikiem UV Heavy Duty 1 l. PAG 100 z barwnikiem UV Heavy Duty 1 l.
Producent: Supercool
Cena:

100,00 zł

Cena netto: 81,30 zł

szt.
zobacz więcej
Olej A/C PAO 68 + UV 1l. Olej A/C PAO 68 + UV 1l.
Producent: Errecom
Cena:

90,00 zł

Cena netto: 73,17 zł

szt.
zobacz więcej
Olej A/C PAO 68 1l. Olej A/C PAO 68 1l.
Producent: Errecom
Cena:

80,00 zł

Cena netto: 65,04 zł

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl