Warto przeczytać

warto przeczytac

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Zadzwoń, napisz do nas

szybki kontakt

Nasz Serwis

Serwis

Obsługa klimatyzacji samochodowej 2
Obsługa klimatyzacji samochodowej

Jaki sprzęt do obsługi klimatyzacji samochodowej

Proces obsługi układu klimatyzacji samochodowej składa się z kilku podstawowych czynności. Do obsługi układu auto klimatyzacji możemy zastosować stację klimatyzacji lub chłodniczy zestaw mobilny.

Różnica pomiędzy tymi urządzeniami jest następująca: stacja klimatyzacji jest kompaktowym urządzeniem wykonującym cały proces obsługi półautomatycznie lub automatycznie w zależności od typu stacji klimatyzacji. Natomiast zestaw mobilny do odzysku i napełniania klimatyzacji posiada wszystkie elementy, co stacja klimatyzacji, jednak występują one osobno i nie są zabudowane. Korzystanie z z zestawu mobilnego ma charakter manualny, lecz posiada większą mobilność, np. przy pracy w terenie.

Krok po kroku obsługa układu klimatyzacji

Pierwszym elementem obsługi układu klimatyzacji samochodowej jest odzysk czynnika chłodniczego. W trakcie tej czynności czynnik chłodniczy przetaczany jest z układu klimatyzacji do stacji klimatyzacji lub butli zewnętrznej czynnika chłodniczego.

Drugi etap to odzysk oleju z układu klimatyzacji. Jest możliwy tylko wtedy, gdy układ klimatyzacji pracował niedługo przed rozpoczęciem obsługi układu. W przypadku, gdy układ klimatyzacji był uszkodzony i długo nie pracował, odzysk oleju z układu będzie możliwy tylko poprzez demontaż poszczególnych elementów i zlanie z nich oleju. Zależność taka spowodowana jest charakterem pracy układu klimatyzacji. Olej w układzie klimatyzacji samochodowej krąży wraz z olejem w postaci pary, a po wyłączeniu układu klimatyzacji przybiera postać cieczy i spływa w dolne części układu oraz poszczególnych jego części.

Przed wykonaniem próżni oraz napełnieniem układu konieczne jest przeprowadzenie Test szczelności klimatyzacji. Automatyczne stacje klimatyzacji są wyposażone w test szczelności na próżni, lecz jest to metoda mało skuteczna i niejednokrotnie dająca błędny wynik. Prawidłową metodą do testu szczelności i lokalizacji nieszczelności układu klimatyzacji jest metoda azotowa przy użyciu zestawu azotowego.

Kolejnym etapem obsługi układu klimatyzacji samochodowej jest wykonanie próżni. W zależności od użytego urządzenia próżnię wykonuje stacja klimatyzacji lub w przenośnym zestawie chłodniczym bezpośrednio pompa próżniowa. Czas wykonania próżni przy okresowej obsłudze układu klimatyzacji powinien trwać minimum piętnaście minut.

Napełnienie układu klimatyzacji olejem polega na aplikacji oleju o gęstości określonej przez producenta kompresora klimatyzacji. Dozowanie oleju wykonujemy poprzez stację klimatyzacji lub gdy używamy zestawu do napełniania klimatyzacji, przy użyciu dozownika oleju. Ilość oleju jaką wpuszczamy do układu przy standardowej obsłudze oscyluje pomiędzy pięćdziesiąt a sto mililitrów.

Napełnienie układu czynnikiem chłodniczym to kolejny etap obsługi samochodowego układu klimatyzacji.

Polega na przetoczeniu czynnika chłodniczego ze stacji klimatyzacji do układu klimatyzacji, lub gdy używamy zestawu mobilnego do napełniania klimatyzacji, z butli czynnika chłodniczego umieszczonej na wadze chłodniczej. Napełniona ilość czynnika chłodniczego powinna mieć niższą wartość widełek podanych przez producenta pojazdu.

Czynności wykonywania obsługi układu chłodniczego kończymy kontrolą układu poprzez sprawdzenie poprawności działania klimatyzacji na manometrach chłodniczych.

Obsługa układu klimatyzacji stacją klimatyzacji, czy zestawem mobilnym?

Cena podstawowego zestawu mobilnego może być o wiele niższa od półautomatycznej stacji klimatyzacji, ale wersje rozbudowane zestawów mobilnych do obsługi układu klimatyzacji mogą przewyższać koszt klimatyzacji automatycznej. Wszystko zależy od potrzeb jakie ma serwis wykonujący usługę obsługi układu klimatyzacji. Dla osób początkujących z pewnością wygodnym rozwiązaniem będzie stacja klimatyzacji, która prowadzi serwisanta krok po kroku przez obsługę układu klimatyzacji samochodowej. Zestaw mobilny ma jednak przewagę nad stacją w obsłudze klientów, u których obsługę klimatyzacji należy wykonać na miejscu. Kolejny plus to możliwość pracy na różnych czynnikach. Wystarczy zestaw mobilny wyposażyć w manometry elektroniczne obsługujące wiele czynników chłodniczych. W efekcie można napełniać nie tylko układy samochodowe ale także i chłodnicze jak i stacjonarne klimatyzacje domowe.

zestaw mobilny i stacja klimatyzacji do obsługi układu klimatyzacji

Dostępność sprzętu i narzędzi do obsługi układu klimatyzacji

Narzędzia do powyższych metod ze szczegółowymi opisami znajdą Państwo w naszym sklepie online MasterMot w odpowiednich kategoriach produktów. Z naszymi klientami dzielimy się wieloletnim praktycznym doświadczeniem w obsłudze i naprawach samochodowych układów klimatyzacji.

 

Przeczytaj również:
PORÓWNANIE STACJA KLIMATYZACJI I ZESTAW MOBILNY DO NAPEŁNIANIA
PORÓWNANIE AUTOMATYCZNA - PÓŁAUTOMATYCZNA STACJA KLIMATYZACJI
ZESTAWY MOBILNE DO AUTOKLIMATYZACJI

Komentarze do wpisu (2)

9 stycznia 2021

Bardzo dobrze napisany artykuł.

9 stycznia 2021

Bardzo rzeczowy i przydatny artykuł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl