Warto przeczytać

warto przeczytac

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Zadzwoń, napisz do nas

szybki kontakt

Nasz Serwis

Serwis

Montaż agregatu chłodniczego w samochodzie dostawczym na przyczepie 0
Montaż agregatu chłodniczego w samochodzie dostawczym na przyczepie

Od pewnego czasu w naszym serwisie pojawiają się pytania o montaż agregatu chłodniczego w samochodzie dostawczym na przyczepie. Tradycyjny agregat chłodniczy został odrzucony ze względu na brak możliwości montażu. Główny problem stanowiły przewody czynnika chłodniczego, które uniemożliwiały odczepienie przyczepy. Analizując możliwości montażu oraz wydajności różnych agregatów ukierunkowała nas na agregaty chłodnicze z napędem elektrycznym. Rozwiązanie to pozwala na montaż agregatu z dala od silnika pojazdu i nie jest od niego zależna. W takiej konstrukcji napęd kompresora pełni rolę silnik elektryczny zintegrowany ze sprężarką i zasilanym z akumulatora. Dokładna analiza agregatu chłodniczego z napędem akumulatorowym dała więcej argumentów potwierdzających trafność wyboru tego urządzenia do montażu w samochodzie dostawczym na przyczepie.

Konstrukcja agregatu chłodniczego dedykowanego do montażu dachowego na przyczepie samochodu dostawczego

Konstrukcja elektrycznego agregatu chłodniczego jest pozbawiona wielu awaryjnych podzespołów występujących w tradycyjnych agregatach z napędem od silnika pojazdu. Nie występują w nim takie elementy jak pasek klinowy, wspornik, sprzęgło, czy łożysko kompresora, a ulegających usterkom w tradycyjnych agregatach chłodniczych.

Jak rozwiązaliśmy problem z montażem agregatu chłodniczego na przyczepie z dala od kabiny pojazdu

Po analizie elektrycznych agregatów chłodniczych na rynku został wybrany dachowy agregat chłodniczy firmy Arctic, model FROST 300ES. Na wybór wpłynęło jeszcze kilka innych czynników, między innymi korzystna cena, dostępność ''od ręki'', wydłużony okres gwarancji do 30 miesięcy oraz nowoczesny design modułu sterującego. W kompletacji znajdują się wszystkie elementy potrzebne do montażu dachowego agregatu chłodniczego, lecz nasz montaż to temat dość nietypowy, wymagający dodatkowych elementów. Należy nadmienić, agregat chłodniczy będzie się znajdował dość daleko od kabiny pojazdu.

Przystępując do montażu został uwzględniony sposób zasilania agregatu chłodniczego. W tym celu należało zastosować dodatkowy akumulator 12V o pojemności 100Ah, który został umieszczony w przygotowanej do tego celu skrzynce zamocowanej na przyczepie pod skrzynią ładunkową w możliwie najbliższej odległości od samochodowego agregatu chłodniczego, tak aby zminimalizować długość przewodów zasilających i ograniczyć w ten sposób spadek napięcia.


Kolejną rzeczą, którą musieliśmy uwzględnić na etapie planu montażu to doprowadzenie ładowania akumulatora dodatkowego. Przewód ładowania został doprowadzony z alternatora pojazdu i został wyposażony w złącze prądowe dające możliwość rozłączenia przewodu w momencie odczepiania przyczepy. Dobór złącza uwzględniał amperaż, możliwość szybkiego rozłączenia oraz wodoszczelność. Gniazdo złącza zostało trwale przytwierdzone do ramy pojazdu, co dało możliwość szybkiego i dobrego dostępu przy rozpinaniu przyczepy.

Montaż modułu sterującego agregatem chłodniczym

Moduł sterujący agregatu chłodniczego został umieszczony według życzenia klienta na przedniej ścianie przyczepy w wodoszczelnej skrzynce o izolacji IP65. Skrzynka posiada transparentne drzwiczki, dzięki którym można bez ich otwierania obserwować wskazania pracy agregatu chłodniczego.

Montaż skraplacza w przypadku elektrycznego agregatu chłodniczego

Część skraplacza, podobnie jak w tradycyjnym agregacie chłodniczym została umieszczona na dachu w przedniej części izotermy. W module skraplacza znajduje się kompresor zintegrowany z silnikiem elektrycznym w formie monobloku.


Wewnątrz izotermy pod modułem skraplacza został zamocowany parownik, z którego przewód z odpływem skroplin poprowadzono przednią ścianą na zewnątrz izotermy, podobnie jak przewody zasilające oraz wiązka do zegara sterującego. Takie rozwiązanie minimalizuje uszkodzenia ich w trakcie załadunku towaru.

Reasumując - udany jednodniowy montaż samochodowego agregatu chłodniczego na przyczepie samochodu dostawczego

Podsumowując montaż urządzenie został wykonany w ciągu jednego dnia. Niewielki ciężar oraz gabaryty urządzenia stanowią niewątpliwie duży atut. Niska cena agregatu chłodniczego oraz długa gwarancja utwierdziły klienta o trafności wyboru. Aktualnie możemy stwierdzić, że urządzenie doskonale sprawuje się w trakcie eksploatacji, co potwierdza zadowolenie klienta.

 

Opisany montaż wykonał Krakowski serwis auto klimatyzacji Master Mot.

Zachęcamy do przeczytania innych artykułów z naszych montaży klimatyzatorów i agregatów chłodniczych

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl