Warto przeczytać

warto przeczytac

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Zadzwoń, napisz do nas

szybki kontakt

Nasz Serwis

Serwis

Klimatyzator postojowy czy podczas jazdy 0
Klimatyzator postojowy czy podczas jazdy

Wielokrotnie spotykam się z pytaniem oraz wątpliwościami klientów jaką klimatyzację zakupić do samochodu ciężarowego, postojową, czy tradycyjną. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy ustalić podstawową kwestię, a mianowicie charakter oraz cykl pracy kierowcy. W przypadku samochodów ciężarowych, przewożących ładunki na długich trasach oraz wtedy gdy kierowca oczekuje komfortu podczas snu w kabinie należy rozważyć klimatyzację postojową. Gdy samochód wykonuje trasy w ciągu jednego dnia i nie ma konieczności aby kierowca spał w kabinie wystarczająca będzie klimatyzacja działająca podczas jazdy.

Różnice między klimatyzacją postojową, a klimatyzacją używaną podczas jazdy


Podstawowym elementem stanowiącym różnicę pomiędzy tymi dwoma rodzajami klimatyzatorów jest ich napęd oraz pobór prądu. Klimatyzator postojowy jest zasilany elektrycznie. Charakteryzuje się małym poborem prądu, lecz co za tym idzie również mniejszą wydajnością w porównaniu do klimatyzacji napędzanej silnikiem. Mniejszy pobór prądu ma zapewnić nieprzerwane działanie klimatyzatora zasilanego akumulatorami przez co najmniej 10 godzin. Klimatyzatory postojowe do samochodów ciężarowych są wyposażone w zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatorów. W praktyce wygląda to tak, że gdy napięcie w bateriach spadnie poniżej 21V (dla samochodów z instalacją 24V) lub 10V (dla samochodów z instalacją 12V) automatycznie klimatyzator rozłączy się dając możliwość rozruchu silnika. Postojowe klimatyzatory samochodowe posiadają budowę typu split, czyli dwu częściową oraz kompaktową - jednoczęściową.

Jednostkę zewnętrzną, czyli skraplacz wraz ze sprężarką montuje się na zewnątrz kabiny, na dachu lub na tylnej lub bocznej ścianie. Jednostka wewnętrzna czyli parownik jest montowany wewnątrz kabiny najczęściej na ścianie w górnej jej części. Obywa moduły klimatyzatora parkingowego połączone są przewodami ciśnieniowymi czynnika chłodniczego. Montaż takiego klimatyzatora wymaga wykonania w kabinie otworów montażowych na przeprowadzenie przewodów czynnika chłodniczego oraz napełnienie układu czynnikiem.

 
Występują również klimatyzatory postojowe kompaktowe, gdzie wszystkie elementy znajdują się pod jedną obudową na dachu kabiny. Jeśli konstrukcja pojazdu nie wyklucza takiej opcji jest to najdogodniejsze umiejscowienie oraz ułatwienie montażu. Dachowy klimatyzator postojowy kompakt można zakupić w wersji już napełnionej czynnikiem chłodniczym, a montaż może wykonać nawet nie wykwalifikowana osoba.

 

Klimatyzatory działające podczas jazdy

Można podzielić na urządzenia napędzane poprzez silnik pojazdu lub zasilane elektrycznie.


Klimatyzacje z napędem mechanicznym to urządzenia gdzie kompresor napędzany jest paskiem klinowym przez silnik pojazdu lub maszyny. Takie rozwiązanie daje możliwości uzyskania większej wydajności lecz jest obarczone wieloma wadami sprzyjającymi powstawaniu częstych usterek. Głównym elementami klimatyzatora z napędem mechanicznym, stanowiącym różnicę jest sprężarka napędzana od silnika pasem klinowym lub wielorowkowym oraz przewody elastyczne czynnika chłodniczego. W zależności od typu pojazdu oraz klimatyzatora pozostałe elementy układu klimatyzacji mogą być umieszczone wewnątrz pojazdu, parownik pod deską rozdzielczą, a skraplacz wraz z chłodnicą w komorze silnika. Występują również klimatyzacje kompaktowe, w których kompresor znajduje się w komorze silnika a parownik i skraplacz kompaktowo umieszczony na dachu.

Klimatyzatory z napędem elektrycznym, są najczęściej kompaktowymi, (choć występują również wersje split) klimatyzacjami montowanymi w samochodach ciężarowych, maszynach budowlanych, rolniczych, pojazdach szynowych czy łodziach. Konstrukcja elektrycznego klimatyzatora dachowego jest niezwykle prosta, łatwa w montażu a umiejscowienie jej zwiększa wydajność urządzenia. Podstawową różnicą a zarazem zaletą klimatyzatora elektrycznego jest sprężarka połączona z silnikiem elektrycznym jako jeden element, monoblok, w którym wyeliminowane zostały wszystkie awaryjne elementy występujące w klimatyzacjach napędzanych mechanicznie. Zwarta budowa, uniwersalna kompletacja zawierająca zaledwie kilka elementów sprawia, że montaż staje się szybką przyjemnością i jest możliwy w każdej kabinie dysponującej zasilaniem 12V lub 24V. Jako podsumowanie dachowe klimatyzatory elektryczne możemy zaliczyć do bezawaryjnych z najlepszymi współczynnikami ceny, wydajności oraz szybkiego prostego montażu.

Powyższego porównania dokonano dzięki materiałom użyczonym przez dystrybutora marki Arctic, firmy Master Mot z siedzibą w Michałowicach k/Krakowa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl