Warto przeczytać

warto przeczytac

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Zadzwoń, napisz do nas

szybki kontakt

Nasz Serwis

Serwis

Samochodowe niezależne ogrzewanie postojowe powietrzne a wodne 0
Samochodowe niezależne ogrzewanie postojowe powietrzne a wodne

Jak dobrać niezależne urządzenie grzewcze (ogrzewanie postojowe) do własnych potrzeb?

Na to pytanie należy sobie odpowiedzieć przed wyborem i zakupem takiego urządzenia. W zależności od tego w jakim samochodzie chcemy zamontować ogrzewanie postojowe i jaką powierzchnię ogrzać, mamy do wyboru ogrzewanie powietrzne nazywane ogrzewaniem suchym lub ogrzewanie wodne nazywane mokrym, dostępne w różnych mocach i napięciach.

Rodzaje sterowania ogrzewaniem postojowym - włącznik - pilot - telefon

Obydwa rodzaje ogrzewań postojowych pracują niezależnie od pracy silnika oraz można nimi sterować za pomocą pilota, telefonu lub zegara cyfrowego, zamontowanego wewnątrz kabiny kierowcy. Opcją najczęściej wybieraną przez osoby montujące ogrzewanie postojowe wodne w samochodach osobowych jest sterowanie ogrzewaniem za pomocą pilota. Jest to bardzo wygodna forma włączenia ogrzewania będąc w odległości do 1 km od pojazdu. Za pomocą podstawowego pilota będziemy mieć możliwość włączenia ogrzewania i otrzymamy informację zwrotną w postaci zaświecenia się diody, że nasze ogrzewanie postojowe rozpoczęło pracę. Wersje rozbudowanego pilota pokażą nam na cyfrowym wyświetlaczu temperaturę jaką mamy wewnątrz pojazdu. Inną opcją sterowania ogrzewaniem postojowym jest włącznik znajdujący się w kabinie kierowcy. Minusem tego rozwiązania jest to, że musimy być w pojeździe żeby uruchomić nasze ogrzewanie. Wszystko jednak zależy od potrzeb. Na tą opcje decydują się klienci pracujący w pojazdach, np. operatorzy maszyn lub kierowcy tirów, busów. Wersja rozbudowanego pilota zwierać będzie wyświetlacz cyfrowy oraz będzie umożliwiać programowanie ogrzewania postojowego, przykładowo w każdy poniedziałek ogrzewanie będzie rozpoczynało swoją prace o godzinie 7:30.

Ogrzewanie wodne mokreZaletą opcji sterowania zdalnego pewnością jest to, że po wejściu do samochodu odczuwamy komfort nagrzanego pojazdu. Kolejną zaletą jest również to, że w przypadku bardzo niskiej temperatury, nie ma już konieczności skrobania szyb możemy wsiąść i jechać.

Gdzie montowane jest ogrzewanie powietrzne suche a gdzie montowane jest ogrzewanie wodne mokre

Ogrzewanie wodne mokre montowane jest w komorze silnika i podpięte pod układ chłodzenia, dzięki czemu nie tylko grzeje kabinę samochodu, ale również silnik ułatwiając jego rozruch przy niskich temperaturach.

 

Ogrzewanie powietrzne suche montowane jest w kabinie pojazdu i nie ma nic wspólnego z silnikiem. Jedyne czego potrzebuje to przestrzeń, aby powietrze miało łatwy przepływ. Ponadto ma duże możliwości rozprowadzenia ciepłego powietrza po wnętrzu kabiny.

Tego typu ogrzewanie najczęściej montowane jest w samochodach ciężarowych, gdzie kierowca zatrzymuje się na postój i często zmuszony jest spędzić noc w takim pojeździe.

Ogrzewanie powietrzne suche

Bezpieczeństwo ogrzewania postojowego w pojeździe

Ogrzewania postojowe powietrzne i wodne są bezpieczne, dzięki czemu użytkownik pojazdu, w którym są zamontowane nie musi martwić się o swoje bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, aby powierzyć montaż wyspecjalizowanemu serwisowi, który ma w tym doświadczenie. Ogrzewanie jest zasilane paliwem, wiec odprowadzenie spalin będzie kluczowe dla bezpieczeństwa użytkownika.

W jakich pojazdach jakie ogrzewanie postojowe jest montowane

Ogrzewanie wodne:

  • najczęściej stosowane w samochodach osobowych,

  • samochody dostawcze, ciężarowe, przestrzenie ładunkowe, samochody kempingowe, łodzie, pojazdy szynowe

Ogrzewanie powietrzne:

  • najczęściej stosowane w samochodach dostawczych, ciężarowych, przestrzeniach ładunkowych, samochodach kempingowych, łodziach, pojazdach szynowych.

Koszty zakupu i montażu ogrzewania postojowego

Posiadanie niezależnego ogrzewania to same plusy. Niestety taki komfort kosztuje. W zależności od tego na jaką markę się zdecydujemy i jaki model sterujący wybierzemy ceny są różne. Najtańsze ogrzewania wodne zaczynają się od 3600 zł brutto, a ogrzewania powietrzne od 2300 zł brutto. Moduły sterujące zaczynają się do 250 zł brutto. Montaż zaczyna się od 500 zł brutto jednak często są to wyższe koszty ponieważ pojazdy różnią się względem siebie i tak w niektórych pojazdach montaż jest łatwiejszy i szybszy a w innych wymaga poświecenia większej ilości czasu i zakupu dodatkowych materiałów do montażu np. specjalnego zestawu do zamontowania ogrzewania postojowego wodnego w komorze silnika abo w przypadku ogrzewań powietrznych dodatkowe koszty pojawiają się przy dokonywaniu rozprowadzeń np do miejsca w którym kierowca spędza swoją przerwę.

Warto zamontować ogrzewanie postojowe

W niektórych branżach nie ma wyboru po prostu ogrzewanie jest konieczne do codziennej pracy. Jeśli chodzi o samochody osobowe sprawa nie jest już taka oczywista. Głównie rozchodzi się o kwestie finansowe. Warto jednak pamiętać, ze komfort jakiego zaznamy jest nieoceniony a do tego zmieniając samochód przeważnie możliwość przełożyć nasze ogrzewanie wodne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl