Warto przeczytać

warto przeczytac

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Zadzwoń, napisz do nas

szybki kontakt

Nasz Serwis

Serwis

Odzysk olej z układu klimatyzacji 0
Odzysk olej z układu klimatyzacji

Często w branży auto klimatyzacji można się spotkać z tematyką opróżnienia układu klimatyzacji samochodowej z oleju sprężarkowego.

Budowa układu klimatyzacji a ilość oleju

Na wstępie należy przybliżyć tematykę budowy układu oraz kompresorów klimatyzacji montowanych w układach klimatyzacji samochodowej. W przeciwieństwie do dużych kompresorów używanych w klimatyzacjach autobusowych, sprężarki samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, maszynach budowlanych oraz rolniczych w ogromnej większości nie posiadają miski olejowej ani systemu smarowania ciśnieniowego. Kompresory samochodowe smarowane są za pośrednictwem czynnika chłodniczego z olejem, krążącego w układzie klimatyzacji. W uproszczeniu wygląda to tak, że w układzie klimatyzacji czynnik chłodniczy zmieszany wraz z olejem, krąży w obiegu zamkniętym podczas pracy układu. Jest rozpylony i w formie pary smaruje kompresor. Największa ilość oleju znajduje się w sprężarce klimatyzacji, ale nie jest to ilość wystarczająca na smarowanie kompresora. Pozostała ilość oleju znajduje się w pozostałych elementach układu klimatyzacji.

Wobec powyższego istota odzysku oleju chłodniczego polega na odzysku czynnika chłodniczego nasyconego olejem i odseparowaniu oleju od czynnika chłodniczego. Proces separacji oleju od czynnika następuje w separatorze oleju. Separator oleju znajduje się w każdej stacji klimatyzacji lub w stacjach odzysku czynnika chłodniczego.

Kiedy odzyskujemy olej z układu klimatyzacji

Tak więc odzysk czynnika chłodniczego będzie możliwy jedynie wtedy gdy układ klimatyzacji pracował do momentu wykonywania obsługi klimatyzacji. Jeśli układ klimatyzacji był uszkodzony jedyną metodą na opróżnienie oleju sprężarkowego z układu klimatyzacji samochodowej jest demontaż poszczególnych elementów układu i zlanie oleju ręcznie. Kompresory klimatyzacji posiadają korek wlewowy oleju, który można użyć do zlania starego oleju. Można także zlać olej wyjściem tłocznym obracając wałem sprężarki.

Bardzo ważną rzeczą po odzysku oleju jest zwrócenie uwagi na jego barwę i czystość.

Jakość odzyskanego oleju ze sprężarki

Olej sprężarkowy odzyskany z układu klimatyzacji dostarcza nam cenne informacje dotyczące kondycji układu oraz sprężarki klimatyzacji. Olej sprężarkowy nie ulega wypracowaniu w przeciwieństwie do olejów silnikowych. Jeśli układ pracuje prawidłowo i nie ma żadnych uszkodzeń kompresora olej powinien mieć barwę taką jak nowy i nie posiadać zanieczyszczeń.

Zanieczyszczenia i opiłki w oleju ze sprężarki

Jeżeli kolor oleju jest brązowy lub grafitowy i dostrzegalne są drobinki aluminium jest to informacja o zacierającym się kompresorze klimatyzacji i o konieczności jego wymiany. Wymiana zatartego kompresora wiąże dużymi kosztami ponieważ wymaga dokładnego czyszczenia i płukania układu klimatyzacji a także wymiany niektórych jego elementów.

Jaką ilość oleju dozować do układu klimatyzacji

Podczas każdej obsługi układu klimatyzacji należy zadbać o odzysk jak największej ilości oleju sprężarkowego i napełnienie układu nowym olejem. Najczęściej taka informacja znajduje się na tabliczce lub naklejce sprężarki. Ilość aplikowanego oleju do układu klimatyzacji przy okresowej obsłudze to 50-100 ml. W przypadku większych napraw układu auto klimatyzacji należy pamiętać o zalaniu sprężarki klimatyzacji typem oleju zgodnym ze specyfikacją producenta sprężarki oraz właściwą ilością w zakresie 150-250ml. Konieczne jest również zalanie układu olejem, ponieważ w przypadku suchego układu klimatyzacji, olej ze sprężarki w szybkim czasie został by wypchnięty w układ i było by go zbyt mało, aby powrócił do kompresora stroną ssącą.

Firma Master Mot jest dystrybutorem szerokiej gamy chemii do klimatyzacji samochodowych między innymi wysokiej jakości olejów sprężarkowych serii PAG, amerykańskiego producenta, firmy Supercool.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl