Warto przeczytać

warto przeczytac

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Zadzwoń, napisz do nas

szybki kontakt

Nasz Serwis

Serwis

Utrzymanie stałej temperatury ładunku niezależnie od pory roku - montaż agregatu chłodniczego i ogrzewania powietrznego 0
Utrzymanie stałej temperatury ładunku niezależnie od pory roku - montaż agregatu chłodniczego i ogrzewania powietrznego

Aby utrzymać stałą temperaturę w przestrzeni ładunkowej zarówno w lecie podczas upałów jak i w zimie, gdy panuje siarczysty mróz, muszą być spełnione warunki odpowiedniego doboru urządzeń. Jeśli do takich wymagań dojdzie wymóg kontroli temperatury przewożonego towaru, można przytoczyć poniżej opisany montaż w skrzynie ładunkowej MAN TGL.

agregat chłodniczy Arctic FROST 300EC

Dobór agregatu chłodniczego i ogrzewania postojowego do wymagań utrzymania temperatury w zakresie +10ºC ~ +25ºC na przestrzeni 36 m2

Wymagania jakie zostały postawione przez zleceniodawcę przewoźnika to utrzymanie cało rocznie temperatury w zakresie +10ºC ~ +25ºC. Skrzynia ładunkowa posiadała częściową izolację ścian bocznych, lecz izolacji wymagał sufit. Wymiary skrzyni ładunkowej to 7,2x2,5x2m czyli 36m².

Rozpatrując wszystkie możliwości doboru urządzeń ustaliliśmy, że najlepszym rozwiązaniem ze względu na wydajność w stosunku do ceny oraz bezawaryjności będzie montaż elektrycznego agregatu chłodniczego Arctic Frost 300ES oraz ogrzewania postojowego HeaterPlus AIR2000. Urządzenia te cieszą się bardzo dobrą opinią wieloletniej bezawaryjnej pracy, oraz są oszczędne w zużyciu energii. Montaż agregatu chłodniczego z funkcją grzania został już na wstępie odrzucony ze względu na wysoką cenę zakupu jak i wyższy koszt eksploatacji.

agregat chłodniczy Arctic FROST 300EC

Zaplanowanie montaży agregatu chłodniczego na skrzyni ładunkowej MAN TGL

W pierwszej fazie zostało zaplanowane umiejscowienie samochodowego agregatu chłodniczego. Tak jak to bywa przy montażu tradycyjnych agregatów chłodniczych, moduł skraplacza wraz ze sprężarką elektryczną został umiejscowiony na dachu przedniej części skrzyni ładunkowej, natomiast pod sufitem, dokładnie pod skraplaczem umieszczono parownik. Montaż wymagał wycięcia otworów technologicznych w suficie, którymi zostały przeprowadzone przewody ciśnieniowe czynnika chłodniczego oraz śruby montażowe łączące ze sobą część skraplacza i parownika. Ze względu na typ poszycia dachu, czyli płyta z tworzywa sztucznego, wykonanie otworów oraz montaż elementów został wykonany szybko i z łatwością.

Izolacja dachu przy montażu samochodowego agregatu chłodniczego

Następnym elementem wykonanym w procesie montażu była izolacja dachu. Do tego celu zostały wykorzystane płyty styropianowe oraz blacha o grubości 0,5mm. Izolacja sufitu skrzyni ładunkowej odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w okresie letnim, gdzie najsilniej operuje słońce, ale również w okresie zimowym. Dobra izolacja pozwala na zoptymalizowany dobór zarówno agregatu chłodniczego jak i ogrzewania postojowego, co również obniży koszty eksploatacji.

agregat chłodniczy Arctic FROST 300EC

Zegar sterujący samochodowy agregat chłodniczy Arctic

Zegar sterujący agregatem chłodniczym posiada czytelny wyświetlacz oraz prostą intuicyjną konstrukcję. Umieszczony został w kabinie na desce rozdzielczej, tak aby kierowca miał szybki dostęp do zmiany ustawień oraz stały podgląd zadanej temperatury na skrzyni ładunkowej.

Kontrola temperatury i montaż termografu

Drugim elementem monitorującym temperaturę przewożonego towaru jest termograf, który został umieszczony również w kabinie kierowcy, a jego czujniki w różnych miejscach kontenera, tak, aby wskazania temperatury przewożonego towaru były jak najdokładniejsze.

Termograf

Utrzymanie stałej temperatury w zimie, czyli montaż ogrzewania powietrznego

Aby w okresie zimowym została utrzymana żądana temperatura, został zamontowany agregat grzewczy HeaterPlus o wydajności 2kW. Urządzenie to doskonale sprawdza się zarówno do ogrzewania kabin sypialnych jak i do podtrzymania temperatury przewożonego towaru. Ogrzewanie zostało zamontowane na przedniej ścianie skrzyni ładunkowej wewnątrz, co stworzyło warunki pracy w obiegu zamkniętym bez strat ciepła.

Ogrzewanie postojowe Heater Plus AIR2000

Regulator ogrzewania podobnie jak zegar sterujący samochodowy agregat chłodniczy również został zamontowany wewnątrz kabiny kierowcy w celu maksymalnego komfortu obsługi.

Włącznik ogrzewania postojowego

Podsumowanie montażu na skrzyni ładunkowej MAN TGL

Montaż przebiegł szybko i sprawnie, pracę były prowadzone przez wykwalifikowany zespół serwisantów, który kompleksowo zajął się nie tylko montażem samochodowego agregatu chłodniczego Arctic, ogrzewania postojowego Heater Plus, termografu, ale również uszczelnieniem dachu. Zadania podjął się serwis klimatyzacji Master Mot z oddziałem w Krakowie. Reasumując klient był zadowolony z pracy wszystkich zamontowanych urządzeń. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl