Warto przeczytać

warto przeczytac

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Zadzwoń, napisz do nas

szybki kontakt

Nasz Serwis

Serwis

Porównanie automatyczna - półautomatyczna stacja klimatyzacji 1
Porównanie automatyczna - półautomatyczna stacja klimatyzacji

Podstawową różnicą między stacją automatyczną a półautomatyczną jest wbudowana baza danych

Zasadnicza różnica pomiędzy stacją klimatyzacji w pełni automatyczną a półautomatem jest posiadanie przez automat bazy danych. Oznacza to, że przed wykonaniem obsługi wybieramy z bazy danych markę pojazdu, typ, rocznik, rodzaj silnika. Po dokonanym wyborze urządzenie wykona wszystkie czynności automatycznie wg zaprogramowanych wartości przewidzianych do wybranego pojazdu. Po zakończonym cyklu urządzenie sygnałem dźwiękowym informuje o zakończeniu pracy.

menu stacji automatycznej

W przypadku gdy obsługiwane jest nietypowe urządzenie lub pojazd, który nie został uwzględniony w bazie danych, jest możliwość nadania wszystkich parametrów ręcznie wg własnego uznania i uruchomienie trybu automatycznego. Maszyna wykona automatycznie cykl wg żądanych wielkości. W trakcie pracy z zaprogramowanej bazy danych jest możliwość zmiany każdego parametru np. ilości odzysku czynnika, ilości napełnienia czynnika, czasu próżni, lub ilości oleju. Każdy cykl w trakcie pracy można skrócić lub przerwać.

Którą stacją klimatyzacji zrobimy szybciej obsługę

Praca przy użyciu urządzenia w pełni automatycznego jest wygodna i minimalnie angażuje mechanika, który w tym czasie może wykonywać inne prace. Stacja automatyczna doskonale sprawdzi się dla osób rozpoczynających pracę w branży auto klimatyzacji gdzie wiedza specjalistyczna może ograniczać się do minimum.

Test szczelności na próżni w stacji klimatyzacji automatycznej

W stacjach automatycznych takich jak RCC-8A można przeprowadzić test szczelności próżni. Następnie generowany jest elektroniczny raport w postaci wykresu. Taka funkcja bardzo przyspiesza i ułatwia pracę, a także eliminuje straty czynnika na skutek napełnienia nieszczelnego układu.

pas grzewczy

Pas grzewczy umieszczony na butli wewnątrz stacji klimatyzacji

Nowoczesne urządzenia do obsługi klimatyzacji posiadają czytelny kolorowy wyświetlacz umożliwiający komfortową i intuicyjną pracę. Możliwość wyboru ogranicza się do logo marki oraz typu (np. RCC-8A). Jako element przyspieszający pracę urządzenia jest stosowany pas grzewczy butli, który automatyczne podgrzewa czynnik chłodniczy w urządzeniu przyspieszając cykl napełnienia. Taki pas również można nabyć osobno.

Drukarka zamontowana na stałe w stacji klimatyzacji

W większości automatyczne stacje klimatyzacji są wyposażone w drukarkę. Po zakończonym cyklu istnieje możliwość wydruku wszystkich czynności. Wydruk można pominąć.
menu stacja polautmoatyczna

Porównanie stacji auto klimatyzacji

Stacje klimatyzacji półautomatyczne są tańszą alternatywą względem pełnych automatów. Stacja półautomatyczna wykonuje również pełny cykl obsługi. Różnicą w stosunku do automatu jest ręczne wpisanie żądanych parametrów np. ilości czynnika lub czasu próżni i akceptacja klawiszem po zakończeniu czynności. Dozowanie oleju wykonuje się poprzez odkręcenie zaworu zbiornika oleju i utrzymanie otwartego do momentu zaaplikowania żądanej ilości, analogicznie wykonywany jest odzysk zużytego oleju. Wszystkie czynności są zaprogramowane w odpowiedniej kolejności zapewniającej wygodną pracę. Każdą czynność w cyklu można ominąć lub powtórzyć  (stacja AC500).

sprawdzanie próżni

Manometry w stacjach klimatyzacji

Na manometrach urządzenia możemy sprawdzić prawidłowość działania układu po napełnieniu lub sprawdzić szczelność kontrolując utrzymanie stopnia próżni na manometrach. Stacja półautomatyczna daje możliwość obsługi pojazdu przez dowolne przyłącze HP, LP lub poprzez obydwa naraz. Funkcja ta sprawdza się w pojazdach wyposażonych w jedno przyłącze lub gdy jedno z przyłączy jest ciężko dostępne (stacja A30). Stacje półautomatyczne są prostszymi konstrukcjami, co wpływa na ich korzyść po kątem niezawodności i trwałości konstrukcji w ciężkich warunkach.

Butla na czynnik chłodniczy

Zarówno stacje klimatyzacji automatyczne jak i półautomatyczne posiadają wbudowane wewnątrz butle na czynnik chłodniczy zintegrowane z wagą. Butle nie są demontowane w trakcie użytkowania. Napełnienie ich wykonujemy poprzez funkcję odzysku w taki sam sposób jak odzyskując czynnik z pojazdu. W trakcie używania zalecane jest utrzymanie czynnika na poziomie połowy butli.

butla w stacji półautomatycznej

Parę słów na zakończenie

Podsumowując, stacje automatyczne sprawdzą się  w warsztacie o dużym przerobie, gdzie nacisk kładzie się na wygląd wyposażenia lub warsztatach gdzie personel posiada niewielką wiedzę branżową której niedostatek uzupełni w pełni automatyczne urządzenie. Stacje półautomatyczne doskonale sprawdzają się w warsztatach wykonujących również prace wyjazdowe, gdzie nacisk kładzie się na trwałość urządzenia jego cenę i niezawodność.

Zapoznaj się z konkretnymi modelami stacji klimatyzacji w wersji półautomatycznej i automatycznej

Komentarze do wpisu (1)

15 grudnia 2017

nie wiedziałem na którą stacje sie zdecydować, zadzwoniłem do sklepu i Pani opowiedziała mi trochę o stacjach do klimy, to mi troche rozjaśniło w głowie, Pani poleciła mi też tego bloga. Bardzo pomógł w wyborze stacji, fajnie że firma prowadzi coś takiego

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl