Warto przeczytać

warto przeczytac

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Zadzwoń, napisz do nas

szybki kontakt

Nasz Serwis

Serwis

Metody wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji samochodowej 0
Metody wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji samochodowej

Jedną z usterek układów chłodniczych jest rozszczelnienie układu. Taka usterka może powstać praktycznie w każdym elemencie układu. Najbardziej narażone elementy to: sprężarka, skraplacz, parownik oraz przewody. Rozróżniamy trzy rodzaje lokalizacji nieszczelności.

Sprawdzanie szczelności klimatyzacji metodą azotową

Podstawowym jest test azotem. (przejdź do sklepu Zestawy azotowe) Azot jako gaz obojętny może być po wykonanej próbie wypuszczony swobodnie. Do testu nie wykorzystywane jest powietrze ze względu na bardzo dużą wilgotność. Test wykonujemy wpuszczając gaz do układu i obserwujemy poziom jego ciśnienia. Proces trwa około 15 minut jeśli nie ma uzasadnionego podejrzenia nieszczelności. Gdy układ jest napełniony azotem newralgiczne elementy spryskujemy preparatem pieniącym obserwując powstawanie piany.

zestawy azotowe

Sprawdzanie szczelności klimatyzacji za pomocą barwnika, latarki UV i okularów

Kolejnym rodzajem testu szczelności jest wpuszczenie do układu kontrastu lub barwionego oleju.  (przejdź do sklepu Latarka UV i Barwniki) Podczas pracy układu kontrast rozprowadzony jest z czynnikiem chłodniczym po całym układzie i w miejscach wycieku powstają zabarwienia, W ich lokalizacji pomaga lampa UV oraz okulary wyostrzające. Metoda ta jest skuteczna po kilkugodzinnej pracy układu gdy kontrast jest rozprowadzony po całym układzie.

zestawy UV do wykrywania nieszczelności

Sprawdzanie szczelności klimatyzacji detektorem gazu

Następną metodą są detektory gazu. (przejdź do sklepu Detektory) Wykorzystywane są w miejscach trudno dostępnych, gdzie powyższe metody nie zdadzą egzaminu, np.: parownik lub zabudowane elementy układu. Należy pamiętać, że test wykonujemy zawsze pod elementem sprawdzanym przez wzgląd na ciężar czynnika chłodniczego, który jest cięższy od powietrza. Detektory występują ze stałą czułością lub zmienną. Czułość zmienna jest przydatna gdy otoczenie lokalizowane jest bardzo nasycone czynnikiem chłodniczym i obniżenie czułości pozwala na dokładne zlokalizowanie punktu nieszczelności.

detektory

Urządzenia do obsługi klimatyzacji dają możliwość podstawowego sprawdzenia szczelności układu na podstawie utrzymywania się próżni w układzie klimatyzacji pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że ta metoda nie należy do najbardziej wiarygodnych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl