Sercem agregatu chłodniczego jest sprężarka napędzana paskiem od silnika pojazdu (wyjątkiem są silniki VW np. T5 2.5 TDI w którym nie występują paski, a sprężarka napędzana jest za pośrednictwem pomp wspomagania układu kierowniczego poprzez specjalne sprzęgło).
Sprężarka agregatu, umieszczona w komorze silnika, napędzana jest w czasie jego pracy (podczas jazdy), za pomocą pasa klinowego poprzez sprzęgło elektromagnetyczne. Układ sterowania pracą agregatu oraz wentylatory, wydmuchujące schłodzone powietrze do wnętrza przestrzeni ładunkowej, zasilane są z instalacji elektrycznej pojazdu. Po uruchomieniu silnika pojazdu i włączeniu agregatu chłodniczego, zaczyna się proces schładzania wnętrza przestrzeni ładunkowej. Po osiągnięciu zadanej temperatury, elektro sprzęgło sprężarki automatycznie rozłącza sprężarkę od silnika pojazdu, przerywając proces chłodzenia. Przy wzroście temperatury sprzęgło elektromagnetyczne automatycznie załącza się, wznawiając proces chłodzenia (praca cykliczna wokół temperatury nastawu). W czasie postoju pojazdu agregaty posiadają możliwość zasilania prądem elektrycznym. W tej wersji agregaty wyposażone są w drugą sprężarkę, która napędzana jest silnikiem elektrycznym. Elementy te umieszczone są w przestrzeni skraplacza.
Ogólne uwagi dotyczące doboru agregatów chłodniczych.
Przy doborze agregatów do samochodów, należy zwrócić uwagę na:
- napięcie instalacji elektrycznej (12V lub 24V)
- typ silnika pojazdu
Aby właściwie dobrać wydajność urządzenia chłodniczego, należy miedzy innymi rozpoznać potrzeby klienta:
- rodzaj przewożonego ładunku
- zakres temperatur
- częstotliwość załadunku i rozładunku
- długość dystansu między załadunkami
- przenikliwość izotermy.
Układy agregatów chłodniczych napełniane są bezfreonowym czynnikiem chłodniczym R134a (w przypadku urządzeń do transportów produktów świeżych) oraz czynnikiem chłodniczym R404a (urządzenia do transportu produktów zamrożonych).
Budowa agregatów chłodniczych
Agregaty chłodnicze są konstrukcjami modułowymi, tzn. ich podstawowe elementy składowe (sprężarka, skraplacz, parownik), są połączone ze sobą za pomocą instalacji chłodniczej i elektrycznej. Sprężarka montowana jest w komorze silnika pojazdu, na specjalnie do tego przystosowanym wsporniku (zestawie montażowym - odpowiednio przystosowanym do każdego typu i rodzaju silnika). Skraplacz mocowany jest na ścianie przedniej lub na dachu nadwozia pojazdu, na specjalnie przygotowanych wzmocnieniach. Parownik umieszczony jest we wnętrzu wyizolowanej przestrzeni ładunkowej pojazdu.
Standardowo każdy agregat wyposażony jest w sterownik wewnątrz kabinowy, który pozwala na monitoring temperatury przewożonego towaru. Zależnie od typu agregatu sterownik może posiadać inne dodatkowe funkcje.