Warto przeczytać

warto przeczytac

Blog kategorie
Blog chmura tagów
Zadzwoń, napisz do nas

szybki kontakt

Nasz Serwis

Serwis

Metody dezynfekcji klimatyzacji samochodowej 0
Metody dezynfekcji klimatyzacji samochodowej

Sprawne i skuteczne funkcjonowanie układu klimatyzacji samochodowej jest uzależnione od kilku czynników. Jednym z najważniejszych działań dla użytkowników samochodów w obrębie powyższego tematu jest cykliczna dezynfekcja tego układu (zalecane jest jej przeprowadzenie co najmniej dwa razy w ciągu roku). Ze względu na różne sposoby użycia, wyróżniamy trzy metody dezynfekcji.

Ozonowanie jako najpopularniejsza metoda dezynfekcji klimatyzacji samochodowej

Metoda dezynfekcji ozonowaniaPierwszą możliwością skutecznego pozbycia się grzybów, pleśni oraz innych nieprzyjemnych elementów oddziałujących na kierowcę takich jak nieświeży zapach jest ozonowanie klimatyzacji. Aby skorzystać z tej metody niezbędne jest urządzenie wytwarzające ozon. Ze względu na wielkość oraz moc tych generatorów możemy zastosować w dezynfekcji: stację ozonującąozonator zwykły (z wbudowanym timerem albo bez) lub ozonator przemysłowy. Wszystkie wymienione przedmioty pozwolą nam pozbyć się niebezpiecznych dla zdrowia bakterii z układu klimatyzacji w samochodzie. Jednak trzeba mieć świadomość, że jeśli na parowniku mamy już narośl z pleśni to ozonator sobie z tym nie poradzi. Ozonowanie jest zalecane przy przeglądzie klimatyzacji samochodowej przed rozpoczęciem sezonu letniego jak i po jego zakończeniu.

Ponadto metodzie ozonowania możemy poddać również: pomieszczenia mieszkalne, żywność (mięso, ryby), wodę a także inne rzeczy narażone na działanie bakterii. W zależności od rodzaju urządzenia ozonującego (generatora ozonu), z którego chcemy skorzystać i modelu samochodu dla którego ten zabieg będziemy przeprowadzać różny będzie czas dezynfekcji. Używając do tego celu stacji ozonujących średni czas waha się od 3 do 5 minut dla auta osobowego. Natomiast zwykły ozonator ze względu na jego słabszą moc będzie potrzebował dla takiego samego modelu odpowiednio więcej czasu (średnio 45 minut). Warto podkreślić, że ozonowanie jest bardziej skuteczne w działaniu na wnętrze pojazdu (tapicerka), natomiast w mniejszej mierze wpływa na parownik.

Metoda chemiczna metodą dezynfekcji klimatyzacji

Dezunfekcja chemiczna układu klimatyzacji

Innym rodzajem dezynfekcji klimatyzacji samochodowej jest metoda chemiczna. Polega ona na dostarczeniu środka chemicznego bezpośrednio na powierzchnię parownika. W tej metodzie stosujemy specjalny pistolet, umożliwiający mycie parownika odpowiednim preparatem. Pistolet podpina się pod kompresor i pod wysokim ciśnieniem aplikuje detergent w kierunku czyszczonego elementu klimatyzacji. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że z powyższego działania wykluczone są samochody posiadające rozbudowaną elektronikę. W ten sposób uchronimy ją przed ewentualnym uszkodzeniem. Parownik można też czyścić za pomocą środka wytwarzającego piankę usuwającą zanieczyszczenia. Pianka może być naniesiona na parownik przez kanały nawiewowe lub bezpośrednio na parownik w zależności od dojścia do parownika. Pianka do dezynfekcji układu klimatyzacji skutecznie usuwa bakterie i grzyby przy czym jest środkiem biodegradalnym. Metoda piankowej dezynfekcji nie jest zalecana w pojazdach z rozbudowaną elektroniką.

Ultradźwiękowa metoda dezynfekcji klimatyzacji samochodowej

dezynfekcja ulktradźwiękami układu klimatyzacji

Ostatnim sposobem na dezynfekcję układu chłodniczego jest metoda ultradźwiękowa. Stosuje się ją poprzez wykorzystanie specjalnego urządzenia ultradźwiękowego, rozpylającego odpowiedni preparat wewnątrz kabiny samochodu.

Klimatyzacja samochodowa zapewnia nam przyjemny chłód w upalne dni, gdy przestanie działać szybko ją naprawiamy. Należy również pamiętać, że sprawną klimatyzację też się serwisuje. W przeciwnym razie stanie się siedliskiem groźnych bakterii i grzybów, które będą atakować górne drogi oddechowe.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl